BEA zapuszcza korzenie

Zanim to nastąpi BEA wprowadzi do oferty aktualnie przygotowywane narzędzie o nazwie BEA Guardian, przeznaczone do monitorowania serwerów WebLogic. Podobnie jak w przypadku systemów antywirusowych, BEA Guardian będzie wykorzystywać "sygnatury" nieprawidłowości. Będą to zestawy warunków opisane w plikach XML.

W kierunku standardów

Wracając jeszcze do platform serwerowych, warto wspomnieć, że zapowiedzi BEA dotyczące przyszłych, bardziej modularnych wersji środowisk WebLogic, AquaLogic i Tuxedo (w tym przypadku mowa jest raczej o modularności usług Web, które opakowują motor Tuxedo) wiążą się z wykorzystaniem przez BEA architektury OSGi promowanej przez OSGi Alliance ( www.osgi.org ). To powinno rzucić nieco światła na kierunek planowanych przez BEA zmian.

Architektura OSGi standaryzuje warstwy infrastruktury platformy serwerowej Java, by ułatwiać zarządzanie nimi i wymianę poszczególnych warstw i ich komponentów.

Podstawową warstwę architektury OSGi stanowi środowisko wykonawcze Java w jego wielu odmianach i profilach. Tuż nad nią jest warstwa modułów, która kontroluje proces ładowania klas pod względem reguł formalnych, zasad bezpieczeństwa, a także pod kątem dozwolonych powiązań między klasami.

Trzecia warstwa zarządza ładowaniem i uruchamianiem pakietów klas, które są przeznaczone do uruchamiania jako gotowy zestaw usług. Ta warstwa de facto odpowiada za zarządzanie cyklem życia usług/aplikacji. Jest też swoistym kontrolerem bezpieczeństwa logicznego całej platformy, nie dopuszcza bowiem możliwości umieszczenia w środowisku modułu lub pakietu, który nie spełnia rozlicznych warunków kompatybilności i formalnej poprawności, w tym również rejestracji w rejestrze.

Czwartą warstwę stanowi rejestr usług, który spełnia nie tylko rolę repozytorium informacji o obiektach, lecz stanowi standardową platformę komunikacji między nimi czy też integracji. Właśnie za pośrednictwem rejestru obiekty i pakiety uwidaczniają swoje usługi i interfejsy do nich. Rejestr pozwala definiować, które obiekty mogą komunikować się ze sobą, na jakich zasadach, warunki formalne itp.

Platforma dla przemysłu

Członkami OSGi są firmy tworzące platformy aplikacyjne i usługowe dla telekomunikacji i przemysłu, jak: Siemens, Sun Microsystems, NEC, Mitsubishi, Motorola, Nokia, Ericsson, a także wielkie korporacje będące odbiorcami tych platform, jak: BMW, Bosh, NTT, Vodafone, Samsung itp.

Biorąc pod uwagę ambicje BEA Systems, których wyrazem był przedstawiony w tym roku serwer aplikacyjny działający w czasie rzeczywistym, intencje firmy są w miarę klarowne. BEA chce stać się dostawcą najlepszej, a przy tym standardowej infrastruktury dla aplikacji przemysłowych i telekomunikacyjnych, której szybko przekształcające się branże bardzo potrzebują.


TOP 200